niedziela, 22 lutego 2015

L-Karnityna. Po co? Dlaczego?



Kupiłam LIQUID CARNI-X 100 000 dostarcza 2500 mg L-karnityny w każdej porcji w popularnej płynnej formie.
 Ponieważ zawiera także Witaminę C pokrywa 75% jej Zalecanego Dziennego Spożycia. Witamina C uczestniczy w procesach metabolicznych prowadzących do wytworzenia energii *.


Karnityna jest substancją pochodzenia naturalnego, o nazwie zwyczajowej „L-karnityna”, ma działanie biologiczne, dlatego w tej postaci powinna być obecna w codziennej diecie lub podawana jako suplement.
Nazwa karnityny pochodzi stąd, że po raz pierwszy wyizolowano ją z mięśni (nazwa od łac. caro, carnis – mięso) w 1905 roku.
 Początkowo nazywano ją witaminą BT, ponieważ jej brak w pożywieniu prowadził do gromadzenia tłuszczu u larw  mącznika młynarka(Tenebrio molitor).
Ponieważ karnityna u człowieka pochodzi z dwóch źródeł: jest syntetyzowana i dostarczana z pożywieniem, bywa nazywana substancją witaminopodobną. Jest ona naturalnie występującą substancją w organizmie. Głównym źródłem karnityny w żywności są mięso i przetwory mleczne. Najbogatsze w karnitynę są baranina, wołowina, wieprzowina i ryby. Mniej L-karnityny zawiera mięso z drobiu. Pokarmy pochodzenia roślinnego : warzywa i owoce zawierają tylko śladowe ilości karnityny.
Dzienne zapotrzebowanie zdrowej, dorosłej osoby na karnitynę wynosi średnio 15 mg.
Dzienne synteza karnityny wynosi 11–34 mg, a z dietą dostarczane jest codziennie średnio 20–200 mg.
 U wegan i niektórych wegetarian ilość karnityny w pożywieniu jest dużo mniejsza i wynosi ok. 1 mg/dzień.
Karnityna nie podlega metabolizmowi. W nerkach ulega filtracji w kłębuszkach nerkowych, a następnie prawie w całości wchłaniana zwrotnie w kanalikach nerkowych.
U osób zdrowych na ogół nie stwierdza się niedoboru karnityny, gdyż biosynteza i codzienna dieta zaspokaja potrzeby organizmu. Jednakże niedobory karnityny mogą pojawiać się u osób niedożywionych, przy nieprawidłowej, ubogiej diecie, a także u osób na diecie wegańskiej lub w schorzeniach nerek czy wątroby.
 L-karnityna pomaga pozbyć się nadmiaru tkanki tłuszczowej, ponieważ wykorzystuje tłuszcz zapasowy jako źródło energii. Należy jednak pamiętać, że samo stosowanie suplementu zawierającego ten związek nie wystarczy. Istotna jest regularna aktywność fizyczna, mobilizująca mięśnie do pracy, a co za tym idzie – do wykorzystywania zapasów tłuszczu jako źródła energii. Poza tym należy też pamiętać o stosowaniu odpowiedniej diety***.

Nie ma ustalonych dawek L-karnityny, zwykle zaleca się 100 mg – 2 g na dobę.
Przy ciężkich treningach optymalna dawka powinna wynosić 1g**.
Suplementację zaleca się u:
  • wegan i niektórych wegetarian,
  • stosujących forsowny trening,
  • pracujących ciężko fizycznie.


* Te stwierdzenia zostały dowiedzione naukowo i autoryzowane przez Europejski Urząd Bezpieczeństwa Żywności (European Food Safety Authority).

** http://pl.wikipedia.org/wiki/Karnityna 
***https://portal.abczdrowie.pl/l-karnityna-a-odchudzanie

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz